gabinet dermatologiczny Mediderm grażyna szeremeta-bazylewicz

strona główna

lekarz dermatolog profile leczenia diagnostyka dermoskopowa zabiegi dietetyka profilaktyka laseroterapia kosmetyka

kontakt

diagnostyka dermoskopowa

DIAGNOSTYKA

DERMOSKOPIA

W procesie diagnostycznym stosowane jest badanie dermoskopowe, czyli mikroskopia zmian skórnych, które tą metodą moga być dokładniej zbadane dzięki dziesięciokrotnemu powiększeniu. Dermoskopia jest bezwzględnie wskazana w diagnozowaniu znamion barwnikowych ("pieprzyków") i pozwala wykluczyć czerniaka złośliwego, gdyż w dermoskopie można zróżnicować nowotwór ze zmianami naczyniowymi lub rogowaceniem łojotokowym, które nie wymagają radykalnych zabiegów. Profilaktyka czerniaka złośliwego nakazuje przeprowadzać kontrolę dermoskopową "pieprzyków" na całym ciele co 6 miesięcy, ponieważ w tym czasie nie jest możliwa ich ewolucja w znamiona dysplastyczne. Zmiany takie powinny być usunięte, gdyż w przeciwnym razie mogą być punktem wyjścia najbardziej niebezpiecznego raka skóry.
    W diagnostyce dermoskopowej wykonuje się dokumentację fotograficzną, która pozwala na porównanie obrazu "pieprzyków" i stwierdzenie ewentualnej ewolucji wykwitów. Dzięki archiwizacji danych można analizować ogniska chorobowe na przestrzeni wielu lat.
    Ponadto można identyfikować ciała obce w skórze, badać stan łożyska naczyniowego obrąbka naskórkowego paznokcia w chorobach tkanki łącznej, zmiany zabarwienia paznokcia i nieprawidłowości trzonu włosa.
    Badanie jest bezdotykowe (w odróżnieniu od dermoskopów starszej generacji) i całkowicie nieinwazyjne.

>> do góry

mediderm grażyna bazylewicz